Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GençTurka-Alemin En Güncel Forumu-Eğlence Ve Bilgi Paylaşımı

Giriş yap

Şifremi unuttum

Anahtar-kelime

En son konular

» ..:: Genel Forum Kuralları::..
tarafından Jénq Ptsi Ara. 29, 2008 5:10 pm

» Bölüm Kuralları / Lüften Konu açmadan ve mesaj yazamadan önce burayı okuyunuz
tarafından Jénq Perş. Ara. 25, 2008 5:42 pm

» Başvuru Koşulları ..!
tarafından TurKCodeX Perş. Ara. 25, 2008 3:48 pm

» ..:: Genel Forum Kuralları::..
tarafından Jénq Çarş. Ara. 24, 2008 6:33 pm

» Kur'ân'ın Yazılış Tarihi
tarafından Jénq Çarş. Ara. 24, 2008 6:31 pm

» Namazin Hareketleri Ne Mana Ifade Eder?
tarafından Jénq Çarş. Ara. 24, 2008 6:29 pm

» Amel Defteri Sağından ve Solundan Verilenler
tarafından Jénq Çarş. Ara. 24, 2008 6:28 pm

» Cuma Gününde Duâ
tarafından Jénq Çarş. Ara. 24, 2008 6:28 pm

» Dostluk Ve Sevgi
tarafından Jénq Çarş. Ara. 24, 2008 6:27 pm

» Bir Gece Kalkarsınız
tarafından Jénq Çarş. Ara. 24, 2008 6:27 pm

Dostluk Ve Sevgi

Jénq
    Jénq
    Admin

Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 230
    Yer : 'im Séni xD
    Ruh Hali : Dostluk Ve Sevgi Gt24
    İfaden : Dostluk Ve Sevgi 006aed3132169a94789d00176f40b38c
    Puan Ekleme :
    path="" title="" permalink="">

Madalya : Dostluk Ve Sevgi 57321696nx9

Dostluk Ve Sevgi Empty Dostluk Ve Sevgi

Mesaj tarafından Jénq Çarş. Ara. 24, 2008 6:27 pm

DOSTLUK VE SEVGİ

Dostluk, aşktan üstündür.

Yahya Kemal Beyatlı

Dost deyince akla gelen sevgidir. Dostluğun şiarı vefa, vefanın kaynağı ise sevgidir. Yani dost deyince ilk akla gelen kelime sevgidir. Bu sebeple dostlar arasında görünmez bir sevgi bağı vardır ki bunu ne şartların ağırlığı ne ayrılıklar koparamaz. Dostluk ve onun getirisi olan sevgi adına çok şey yaşanmış ve dünyadaki en güzel duygulardan olan bu duyguyu yaşayanlar bu halleri değişik şekillerde dile ve yazıya dökmüşler. Mesela Aristoteles “Dost nedir?sorusuna "İki ayrı bedende yaşayan tek bir ruhtur.”diye cevapladı, Voltaire yine onun paralelinde "Dostluk, duygulu ve erdemli iki insan arasında kendiliğinden ortaya çıkan bir anlaşma"olarak tanımlamıştır. Dostluk ve sevgi kavramları yazıya geçince sihrini bir nebzede olsa kaybeden kelimelerdir; çünkü bu duygular en güzel yaşanarak anlaşılır.
    Biz onun için bu derlemede sevginin hakikisini bulan, dostluğu en saflığıyla yaşayan insanların hayatlarından yaşanmış hikayelerle ve güzel anektodlarla oluşturmaya çalıştık.
    Saygılar

SEVGİNİN GÜCÜ

Sevgi, dünyaya gelen her varlıkta en esaslı bir unsur, en parlak bir nur, en büyük bir kuvvettir ve bu kuvvetin yeryüzünde yenemeyeceği hiçbir hasım yoktur. Sevgi evvelâ bütünleşebildiği her rûhu yükseltir ve ötelere hazırlar. Sonra da bu ruhlar sonsuzluk adına doyup duydukları şeyleri bütün gönüllere hâkim kılmanın kavgasını vermeye başlarlar. Bu yolda ölür dirilir; ölürken “sevgi” der ölür, dirilirken de sevgi soluklarıyla dirilirler***

Sevmeyen ruhların olgunlaşıp insanî semâlara yükselmelerine imkân yoktur. Evet onlar yüzlerce sene yasasalar dahi olgunluk adına bir çuvaldız boyu yol alamazlar. Sevgiden mahrum bu sîneler, bir türlü egonun karanlık labirentlerinden kurtulamadıkları için, kimseyi sevemez, sevgiyi sezemez ve varlığın sînesindeki muhabbetken habersiz olarak kahrolur giderler.***

HAKİKİ DOST

"Dostluk, her şeyden evvel bir gönül isidir. Onun riya ve aldatmacalarla elde edileceğini sananlar hep aldanmışlardır. Böylelerinin çevresinde, tabasbus ve yaltaklanmaya aldanmış üç-beş safderûn kimse muvakkaten bir araya gelse de, bunların, dostluklarını uzun süre devam ettireceklerine katiyen ihtimal verilemez."
    "Hakikî dost, düşebileceği yerlerde dostunu kollayandır; her isinde ona bas sallayan değil..."

Sevgi, sevilen kişiye hiç karşılık beklemeden sunulan bir armağandır; Geri çevrilmesi ve ya kabul edilmemesi önemli değildir, önemli olan sevginin gösterilmesidir...
    Unutma; bazı şeyler zaman ve mekana bağlı değildir; Dostluk ve Sevgi gibi ...
    Sevdiğin müddetçe ve sevebildiğin kadar, sevdiğine her şeyini verdiğin müddetçe ve verebildiğin kadar gençsin...
    Sana dünyada en çok sevdiğim şeyi vermek isterdim; ama seni sana veremem ki ...
    Sevgi saygıdan önce gelir. Saygıyı herkese göstermek zorundayız ama sevgi daha özeldir. Ancak özel insanlara gösterilir...
    Sevgi, yalnız düşünce, tamimiyle mana olsaydı namazının, orucunun şekilleri de yok olur-giderdi.

Dostların birbirlerine sundukları armağanlar bile dostluğu belirten şeylerdir.

Bu armağanlar, gizli olan, görünmeyen sevgilere tanıklık etsin diye sunulur.

MONTEIGNE’E GÖRE DOSTLUK

Dost ve dostluk dediğimiz, çokluk ruhlarımızın beraber olmasını sağlayan bir rastlantı ya da zorcululukla edindiğimiz ilintiler, yakınlıklardır. benim anlattığım dostlukla ruhlar o kadar derinden uyuşmuş, karışmış kaynaşmıştır ki onları birleştiren dikişi silip süpürmüş ve artık bulamaz olmuşlardır. onu niçin sevdiği bana söyletmek isterlerse bunu ancak şöyle anlatabilirim sanıyorum: çünkü o, o idi; ben de bendim.

ruhlarımızı o kadar sıkı bir birliktelikle yürüdü, birbirini o kadar coşkun bir sevgiyle seyretti ve en gizli yanlarına kadar birbirlerine öyle açıldılar ki ben onun ruhunu benimki kadar tanımakla kalmıyor, kendimden çok ona güvenecek hale geliyordum.

öteki sıradan dostlukları buna benzetmeye kalkışmayın: Onları, hem de en iyilerini herkes kadar bilirim. o dostluklarda insanın , eli dizginde yürümesi gerekir: aradaki bağ, güvensizliğe hiç yer vermeyecek kadar düğümlenmiş değildir. " bunlar için, Aristoteles’in sık tekrarladığı şu sözü de kullanabiliriz.: " ey dostlarım, dünyada dost yoktur..."
    Monteıgne Denemeler

ALLAH İÇİN SEVGİ

Ömer b. Hattan' dan ra : Rasulallah(sas) şöyle buyurdular: "Allah'ın kullarından bir takım insanlar vardır ki: enbiya değiller, şüheda da değiller ama kıyamet gününde Allah'a yakınlıklarından ve onun katındaki makamlarından dolayı onlara şehitler ve hatta nebiler bile gıpta edeceklerdir.Bir Arabi dizleri üzerine doğrularak dedi ki: " bunlar kimlerdir ve ne gibi hayırlı ameller yapmışlardır ya Resulullah ? bize bildir de bizde onlara sevgi ve yakınlık gösterelim!."

Allah resulü (sav) cevaben: "Onlar öyle bir topluluktur ki, aralarında ne akrabalık, ne ticaret ve ne de herhangi bir iş ilişkisi olmaksızın, sırf Allah için dost kardeş olur ve sadece Allah için birbirini sever. Vallahi onların yüzleri nuranidir ve kendileri de nurdan birer minber üzerindedirler. insanların korktukları ve mahzun oldukları bir hengamede onlara ne korku ve de bir tasa vardır.buyurdular ve hemen akabinde de Yunus suresi 62. ayet-i kerimeyi okudular) "Dikkat edin! Muhakkak ki Allah'ın dostlarına hiçbir korku yoktur ve onlar mahzun da olmayacaklar!

SEVGİ ADINA BİR ANEKTOD

Bir insan evvel muhabbetini Allah'(c) a verirse onun muhabbeti dolayısıyla Allah’ın sevdiği her şeyi sever . ve mahlukata taksim ettiği muhabbetini Allah’a olan muhabbetini tenkis değil, tezyid eder. bütün mahlukatı sever .mesnevi

BİR SEVGİ HİKAYESİ

15 yıl kadar önceydi. Tommy 'yi ilk o gün görmüştüm. İnancın Tarihi dersimin öğrencilerinden biriydi. Uzun saçlı, değişik bir gençti. Sınıfta benimle en çok tartışan öğrenci oldu. Tanrı 'ya kayitsiz şartsız inanmayı kabullenmiyordu..

Mezun olurken bana, imalı imalı "Günün birinde Tanrı 'yi bulacağıma inanıyor musun, hocam ?" dedi..

"Hayır" dedim, yumuşakça..

"Yaa.." dedi.. "Oysa senin bu derste Tanrı 'yi pazarladığını sanıyordum hocam.."

Kapıdan çıkıp gitmek üzereyken arkasından seslendim : "Tanrı 'yi bulabileceğini düşünmüyorum. Ama o seni mutlak bulacak, bir gün, eminim." Tommy omzunu silkip yürüdü.

Mezuniyetten sonra izini kaybetmiştim ki, acı haberi kendisi getirdi bana.. Ölümcül kansere yakalanmıştı. Odama girdiğinde zayiflamiş, çökmüştü. Kemoterapi, o uzun saçlarini dökmüştü. Ama gözleri hala pırıl pırıldı. "Birkaç haftalık ömrüm kalmış hocam" dedi. "Sana bir sey sorabilir miyim?" dedim.. "Tabii" dedi.. "Ne sormak istiyorsun?..".

"Sadece 24 yaşında olmak ve ölmekte olduğunu bilmek nasil bir sey?.."

"Daha kötüsü olabilirdi. 50 yasinda olmak, kafayı çekmek, hep değişik kadınlarla birlikte olmak ve müthiş paralar kazanmayı yasamak sanmak gibi.."

Sonra niye geldiğini anlattı..

"Okulun son günü size Tanrı 'yi bulup bulamayacağımı sormuş, "Hayir" yanıtı alınca şaşırmıştım. Sonra "Ama o seni bulur" dediniz.. işte bunu çok düşündüm. Doktorlar ciğerimden parça alıp kötü huylu olduğunu söyleyince, Tanrı 'yi aramayı ciddiye aldım birden. Habis ur diğer hayati organlarıma yayılmaya başlayınca sabahlara kadar dualar etmeye başladım. Hiçbir şey olmadı.. Bir sabah uyandığımda, ilahi bir mesaj alma yolundaki umutsuz çabalarımdan vazgeçiverdim, aniden. Ömrümün geri kalan vaktini, Tanri, ölümden sonra hayat falan gibi şeylerle geçirmeyecektim. Daha önemli seyler yapma karari aldım. O zaman gene sizi düşündüm.. 'En büyük mutsuzluk sevgisiz bir hayat sürmektir. Bundan daha kötüsü de bu dunyadan, sevdiklerine 'Seni seviyorum' diyemeden gitmektir' demistiniz. Son günlerimi bu eksiği gidermekle harcayacaktım işte.. En zorundan başladım. Babamdan.."

Oğlu yanına geldiğinde babası gazete okuyormus..
    "Baba seninle konusmam lazim" demiş, Tommy.."Peki konuş oğlum.."

"Yani çok önemli bir şey.."Babasi gazeteyi 10 santim aşağı indirmiş o zaman..

"Neymiş o bakalım?.." "Baba, seni seviyorum. Bunu bilmeni istedim.."

Tommy gülümsedi, arkasını anlatirken.. Babasinin elinden yere düşmüs gazete.. Hayatında hiç yapmadığı iki şeyi yapmiş.. Tommy'ye sarılmış ve ağlamış. Sabaha kadar konuşmuşlar.. Babasi ertesi sabah işe gitmek zorunda olduğu halde..
    "Annem ve kardeşimle daha kolay oldu" diye devam etti Tommy..

"Onlar da bana sarılıp ağladılar. Yıllardır bana söylemedikleri, söyleyemedikleri şeyleri anlattılar.. Bütün bunları yapmak için bu kadar geç kalmış olmama üzüldüm sadece.. Çünkü, bana aslında çok daha yakın olması gereken insanlara, ölümüm gölgesi üzerime düşünce kalbimi açiyordum."

Nefes aldi Tommy..

"Bir gün baktim.. Tanrı orada hemen yanıbaşımda duruyor. Ona yalvardığım zaman bana gelmemişti. Onun kendi programı vardı. Kendi bildiği gibi yapıyordu.. Gerçek olan şu ki, haklıydın.. Ben onu aramaktan vazgeçtiğim halde, gelmiş beni bulmuştu."
    "Tommy" dedim, "Sandığından çok önemli şeyler söylüyorsun, tüm insanlığa.. Sen, Tanrı 'yi bulmanın en emin yolunu anlatıyorsun. Onu sadece kendine ayırmak, sadece ihtiyaç duyunca aramak işe yaramaz.. Ama hayatini sevgiye açarsan o gelir seni bulur.. Bunu anlatiyorsun farkinda misin ?."

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 4:09 pm